ÇALIŞKAN; Türkiye’de sigorta sektörünün gelişmesi açısından kamuya büyük iş düşüyor.

Sigortahaber.com.tr - TOBB sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Başkanı Remzi Çalışkan, Türkiye’de sigorta sektörünün gelişmesi açısından kamuya büyük iş düştüğünü söyledi.
Her yıl 25-31 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Sigortacılık Haftası” dolayısıyla değerlendirmelerde bulunan Remzi Çalışkan, zorunlu sigorta poliçelerinin sayısının artırılması gerektiğini ifade etti. Türkiye’de sigortacılık sektörünün gelişmesi için önünde çok büyük fırsatlar olduğunu söyleyen Çalışkan, “Ülkemizdeki sigorta bilinci günden güne artıyor olsa da halen istenilen seviyeye geldiğimiz söylenemez. Tüm paydaşların ortak hareket ederek sektörün gelişimi noktasında gerekli adımları atması gerekiyor’’ dedi.
DÜŞÜK KOMİSYON BEDELLERİ ACENTELERİ ZORLUYOR
Remzi Çalışkan, 1893 yılında Osmanlı Umum Sigorta adı altında Türkiye’de ilk sigortacılık faaliyetlerinin gerçekleştiğini belirterek; sigortacılık sektörünün yarattığı fon ve sağladığı istihdamla ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB, SAİK ve Hazine Müsteşarlığı’nın sektörün gelişmesi noktasında ciddi katkıları olduğunu söyleyen Çalışkan, acentelerin sorunlarına da değindi. ‘’Acentelerin en büyük sıkıntısı şu an için komisyon bedelleri. Şirketler tarafından yüzde 5 düzeylerine dek indirilen komisyon bedelleri acentelerimizi oldukça zor durumda bırakıyor. Türkiye’de bilhassa taşrada faaliyet gösteren acentelerin bu bedellerle var olmaları çok mümkün değil‘’ diye konuşan Çalışkan, bir çok acentenin de faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kaldığını sözlerine ekledi.
SİGORTACILIK SEKTÖRÜNE BAKIŞ DEĞİŞTİ
BTSO 41. Komite Başkanı Mehmet Nazif Dağ ise açıklamasında tüketici profilinin çok farklılaştığını ve sigortacılık alanındaki toplumsal bilincin her geçen gün daha da iyiye gittiğini söyledi. ‘’Tüketicinin lehine çıkan yasalar, sigortacılık sektörüne bakışı değiştirdi. Tüketiciler bir poliçeyi satın alırken artık araştırmaya, incelemeye başladı. Tüm bunlar sektörümüzü, sigortacıları oldukça memnun ediyor’’ ifadelerini kullanan Mehmet Nazif Dağ, sektörün gelişimi noktasında üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiğini belirtti. Firmaların, özellikle teknolojideki gelişmelere ayak uydurmalarının ve fiziki şartlarını geliştirmelerinin önemini vurgulayan Dağ, tüketicilere profesyonel sigorta acenteleriyle çalışmaları tavsiyesinde bulundu.

Diğer Haberler