“Sigorta sektörünün gelişmesinde kamuya büyük iş düşüyor”

Sigortahaber.com.tr - Ak Sigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Türkiye’deki sigorta sektörünün gelişmesinde kamuya büyük iş düştüğünü ve zorunlu tutulan sigortaların sektörün büyümesinde önemli bir etkisi olduğunu söyledi.


Her yıl Mayıs ayının son haftası kutlanan Sigortacılık Haftası nedeniyle bir değerlendirme yapan Gülen, Türkiye’deki sigorta penetrasyonunun dünya ortalamasının altında olduğunu belirtti. Gülen, Türkiye’deki sigorta sektörünün büyümeye çok elverişli olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Bugün sigortalılık oranı yüzde 1,3’lerde. Ama Türkiye’de normalde bu oranın yüzde 2,5’lerde olması gerekiyor. Bu konuda sektör kampanyalarla ve doğrudan hedef kitleye ulaşarak pazarı büyütmeye çalışıyor. Ama burada kamuya da büyük iş düşüyor. Özellikle son dönemde uygulamaya konulan zorunlu hekim ve maden sigortaları sektörün yukarı doğru ivme kazanmasına yardımcı oluyor."

Önümüzdeki dönemde araç ve sağlık sigortalarının sektörün itici gücü olmaya devam edeceğini kaydeden Uğur Gülen, bu sayede gelecek 5 yıl içinde yüzde 15 büyüme öngördüklerini ifade ederek, "Avrupa’da araç sahibi olma oranı binde 500 – 600’ken Türkiye’de bu oran henüz binde 130. Sadece bu bile sektörün büyümesi için ne kadar çok fırsata sahip olduğunu göstermeye yeterli." şeklinde konuştu.

"TEKNOLOJİ VE İNSAN KAYNAĞINA YATIRIM YAPILMALI"

Sektörün yeni ürün geliştirmekte çok başarılı olduğunu dile getiren Ak Sigorta Genel Müdürü, ancak asıl hedefin teknoloji ve insan kaynağına yatırım yaparak büyüme olması gerektiğini vurguladı. Gülen, "Sigortacılıkta çok fazla veri var." dedi ve ekledi:

"Bu da sektörün karmaşık bir hale gelmesine neden oluyor. Bu yüzden teknoloji ve yetişmiş insan kaynağına yatırım yapmak da çok önemli bir hale geliyor. Çünkü bu verilerin analiz edilip ona uygun planlamalar yapılması sektörün önümüzdeki dönemde gelişmesi için en çok ihtiyacı olan konuların başında geliyor. Bunun yanı sıra dijitalleşme de sektörün tüketiciye dokunması anlamında yakın zamanda yatırım yapılması gereken bir alan. Türkiye’nin büyüme hızı yüzde 3 – 4 oranlarında. Büyümenin bir puan yukarı çıkması sigorta sektörüne 4 – 5 puan olarak yansıyacak. Bu da sektördeki potansiyeli en iyi şekilde göz önüne seriyor."

Diğer Haberler